Čo je pre vás vhodnejšie Notebook alebo PC?

HP ProBook 450Mnoho ľudí sa ešte stále nevie rozhodnúť, či si kúpiť počítač alebo notebook. Obe majú svoje pre a proti. Preto sa pokúsime odpovedať na najčastejšie otázky a vyriešiť tento problém.

Cena notebookov a počítačov je približne na rovnakej úrovni, pretože k počítaču je potrebné započítať aj myš, klávesnicu a monitor, zatiaľ čo notebook ich má v sebe. Pri rovnakej cene sú však počítače výkonnejšie, navyše obsahujú viac USB portov, no na druhú stranu nemajú slot na pamäťové karty ani WiFi. Avšak nie je problém ich doplniť, cena štartuje už na približne 12 Eur bez DPH.

Ak potrebujete pracovať na cestách, je pre vás jasnou voľbou notebook. Notebook sa dá navyše pripojiť do dokovacej stanice, respektíve sa k nemu dá pripojiť externý monitor, klávesnica a myš, čím získate plnohodnotné pracovisko, no ide o drahšie riešenie ako kúpa PC.

Avšak PC majú niekoľko obrovských výhoda sú to životnosť, ľahké opravy, údržba a rozšíriteľnosť. Ak sa vám totiž po skončení záruky niečo v notebooku pokazí, napríklad grafická karta, musíte meniť celý notebook. V počítači vymeníte iba grafickú kartu a fungujete ďalej. Vyčistiť počítač od prachu je taktiež podstatne jednoduchšie. Rozšíriť v počítači pamäť RAM, doplniť ďalší pevný disk, prípadne SSD, alebo DVD mechaniku taktiež nie je problém. V notebooku áno.

Verdikt je teda jasný. Notebooky sú kompaktné, no je problém s opravami a rozšíriteľnosťou. Do kancelárie je teda podstatne lepší počítač, rovnako ako do školy alebo na klasickú „kancelársku“ prácu. V ostatných prípadoch je vhodnejší notebook, no majte na pamäti, že po dvoch až troch rokoch je potrebné ho vymeniť a to najmä vtedy, ak sa pokazí niektorá súčasť.